Quantcast
Channel: Hozzászólás: Sárosi György doktor: száz év az örökkévalóságnak (videóklippel)
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Szerző: FradiApu1920

$
0
0

Megkésve ugyan, de köszönet a megemlékezésért.
Apám egyik legkedvesebb játékosa volt a “Gyurka”. Nehéz volt a kedvencek közé bekerülni Toldi Géza (a Tank), Kemény Tibi, Lázár Gyula (Tanár Úr) vagy éppen Bukovi Márton kortársaként, de Gyurka az Gyurka volt, a korszak legnagyobb játékosa.
Az írás szerzője “lalolib” is az “idő vasfogát” emlegeti, miszerint kezdjük elfeledni ferencvárosi múltunkat.
Apám jó barátja, Nagy Béla sokat tett azért, hogy ne feledjük a régi nagyokat.
Mostanában itt a neten elindult valami a fradi.hu és a tempofradi.hu oldalain.
Mégis azt mondom, hogy többet, illetőleg másként kellene tenni a Fradi legenda fennmaradásáért!
A minap (2013. április 28-án) a Népstadionban (Puskás Ferenc Stadionban), a Vidi elleni rangadón döbbenten látam, hogy mindössze 10 ezer néző előtt játszottunk. Igaz az a 10 ezer néző a bajnoki forduló leglátogatottabb meccsévé tette a Fradi-Vidit. Gyerekkoromban (az 1970-es években) egy hideg téli napon is 20-30 ezer néző látogatott ki egy rangadóra, de 1996-ban is 40 ezer néző előtt ünnepelte bajnoki címét a Fradi a BVSC ellenében.
Mi a visszaesés oka? A válságokkal teli, internetes, romkocsmás, focipálya nélküli “szép új világunk” hatásai mellett rengeteg egyéb objektív tényt sorolhatunk:
Sok fradista vidékre költözött az elmúlt 20 évben vagy éppen külföldön dolgozik. A Ferencváros, mint városrész már nem a Fradistáké, Budapest népessége is átalakult. A környékbeli iskolák fiataljainak mindennapjai nem a fradi körül forog.
A 2006. évi jogtalan kizárás olyan erkölcsi kárt okozott, amit még ma is érzünk. Nincsenek sikerek, nincsenek új példaképek.
Lemaradt a Club az utánpótlás nevelésben is. Az “akadémiák rendszere” sokkal korábban kialakult más csapatoknál (MTK, Debrecen, VIDEOTON), mint nálunk.
A visszaesés abból is adódik, hogy rendkívül negatív és elenyésző volt az utóbbi egy évtizedben a FRADI médiamegjelenése. Botrányokról és nem sikerekről szólt ez a 10 év.
A FRADI történetét, legendáit bemutató, interaktív, látványos dokumentumfilmek kellenek. Kutatni kellene az archívumokat (a külföldi archívumikat is), és digitálisan feljavítani, rendszerezni kellene a fellelhető mozgóképes, filmes, televíziós és videós anyagokat. Számomra megdöbbentő, hogy a FRADI legnagyobb sikereiről alig található videó anyag a világhálón. Az 1975-ben KEK döntős csapat meneteléséről szinte semmi (csak a vesztes döntő az UEFA-nak köszönhetően), de Karába VVK gólját sem láthatjuk a youtube-on….
Idén volt 110 éve, hogy 1903-ban lőtte a magyar válogatott első gólját Dr. Borbás Gáspár, aki az első európai- vagy talán világklasszis magyar focista volt Schlosser Imrével egyetemben. Ilyen évfordulókat kellene kihasználni, a sajtónak, valamint az egyéb médiáknak előkészíteni és felkínálni. mint lehetséges témát, műsort.
A MITROPA CUP (KK) története is eladható lehetne, mert a KK a FRADI-ról szólt: két győzelem (5 döntő) 10-12 év alatt. Az MTK és az UTE háború előtti KK győzelmei is segíthetnének abban, hogy a TV társaságok sportszerkesztőségei műsort készítsenek a FRADI legnagyob régi sikereiről.
Visszetérve Sárosi Gyurkára, Ő egy VB ezüstérmes játékos volt, egy ikon, egy világklasszis, akinek életműve a FRADI és a magyar labdarúgás értéke.
Az új Stadion felavatása jó lehetőség teremt arra, hogy egy olyan szoborparkot (domborművekkel, emléktáblákkal, eredményeink megjelenítésével) hozzunk létre a Stadion bejáratainál és a Stadion környékén, amely a jövő nemzedékeknek (és ellenfeleinknek) is megmutatná honnan jöttünk.
Gyurka mellett szobrot érdemelne többek között Albert Flóri (a híres “lővésre lendülő” fotó alapján), Varga Zoli, Kocsis Sanyi, Czibor Zoli, Kispéter Mihály, Dalnoki Jenő, Simon Tibi, Fodor “Foci”, Pusztai Laci, Dr. Borbás Gáspár, Schlosser Imre, Toldi Géza, Deák “Bamba”, de az élők közül is többen, Rudas Feri bácsi, Rákosi Gyula, Szűcs Lajos, Juhász Pista, Ebedli Zoli, Nyilasi Tibi, Lipcsei Peti… és még sorolhatnám.
Az első bajnokcsapatunk (1903-ból), az Uruguay-t 1929-ben legyőző csapat, a 100%-os bajnokcsapat, a KK gyöztes és döntős csapatok, a VVK győztes és döntős csapatok, a KEK döntős csapat, VB döntős fradistáink, olimpiai érmes fradistáink (nem csak focisták), BL és EL csoportkörbe jutott csapataink is megérdemelnének egy-egy emléktáblát……
Toldi Géza sírkövének felújításához jómagam is adakoztam, és nagyon örültem, hogy rekord idő alatt eredménye lett Nyilas Elekék kezdeményezésének.
Folytassuk….
HAJRÁ FRADI !


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Latest Images

Trending Articles